Marokkó 800 gyermekes nemzeti hőse nem volt éppen egy átlagos királyfi.
Vérszomjas Iszmáil édesapja még egy szerény oázis vezetőjeként éldegélt a cseppet sem békés Észak-Afrikában, hódító természetű fiai (mert neki is volt jó pár) azonban már komoly birodalmi terveket dédelgettek. Iszmáil két bátyjának köszönheti ugyanis Marokkó hálás népe szeretett országuk létezését.
Marokkó első dinasztiája
A nagyratörő fivérek: Mohammed és al-Rasid meg sem álltak, míg a környező kereskedelmi központokat, Fezt és Marrakest meg nem hódították, és mivel nem voltak álszerények, így al-Rasid azon melegében ki is kiáltotta magát szultánnak. Hogy ez a történet mégsem róla szól, az annak is köszönhető, hogy szegény al-Rasid sajnos tragikus hirtelenséggel – hmm – leesett a lováról és elhalálozott (ezt nálunk úgy mondják, hogy felöklelte a vadkan). Így aztán mit volt mit tenni, Iszmáil herceg egyik napról a másikra Marokkó trónjának tetején találta magát.

Képzeljük el Iszmáil szultánt egy olyan újszülött ország élén, aminek esze ágában sem volt egyben maradni. Először is ott volt a számtalan akadékoskodó testvér és nagybácsi, hiszen már apja, a tehetős Mohammed Ali Sarif sem szűkölködött gyerekekben. De részt kértek maguknak Marokkóból az őslakos berberek, és a kevésbé őslakos portugálok, angolok és spanyolok is. Talán lehetett volna a nagy szultán neve Türelmesen Tárgyaló Iszmáil is, ő azonban inkább úgy döntött, hogy ellenségeit szétzúzza, az elfoglalt engedetlen városokat a földdel teszi egyenlővé, a lázadók fejével pedig a városfalait dekorálja. Szerintem ezért is nevezik ma inkább Vérszomjas Iszmáilnak.
1000 gyerek, maradhat?
Köszönhetően a szorgalmas történetíróknak, Iszmáil családi élete is elég jól dokumentált. A virágzó kereskedelmi központok elfoglalásával a nagy szultánnak igazán nem voltak anyagi gondjai, így aztán megengedhetett magának egy akkora háremet, amiből 1703-ban 525 fiát és 342 lányát számolták össze. 1721-ben az írások tanúsága szerint aztán a 700. fia is megszületett, és ezzel Iszmáil bizony beírta magát a Guinness rekordok könyvébe, mint a világ legtermékenyebb apukája.

Legendás tudásrészecskék Iszmáilról
- A legendák 888, egyes források azonban 1100-nál is több utódról és 500 feleségről és ágyasról tesznek említést, de a történészek sokáig ezt egyszerűen képtelenségnek tartották.
- 2013-ban a Bécsi Egyetem kutatói matematikai modellek segítségével bebizonyították, hogy Iszmáil legendásan nagy családja nem is olyan lehetetlen küldetés (már ha az ember történetesen Észak-Afrika muzulmán szultánja). A citrom Nobel-díjat is kiérdemelt kutatás szerint ehhez a teljesítményhez elegendő lehetett „mindössze” 32 év napi szinten aktív házasélet, és egy 80-100 fős hárem. Márpedig kitartó Iszmáil majdnem 90 évig élt.
- Iszmáil természetesen nem csak hódítással töltötte a napjait, hanem mecseteket, palotákat, sőt egy egész új fővárost is felépített. Ez lett a marokkói Versailles-ként is emlegetett Meknés. Nem véletlen hát, hogy Marokkó nemzeti egyeteme ma az ő nevét viseli.

- Marokkó nemzeti hőse nem véletlenül érdemelte ki a „vérszomjas” nevet. A szultán híres volt dührohamairól és gondolkodás nélkül helyben kivégezte a lustának vagy bosszantónak gondolt szolgálóit. És a 10.000 fejjel díszített városfalat említettem már?
- Mulaj Iszmáil rekorder méretű családja biztosan jót tett a szultán legendás hírnevének, nem tett azonban túl jót az új birodalomnak. Vérszomjas Iszmáil halála után ugyanis nyughatatlan fiúgyermekei nehezen tudtak megegyezni az utódlásról. A nagy szultán gyermekeinek viszálya pedig még jó darabig rányomta a bélyegét az újszülött Marokkó mindennapjaira.
Még több izgalmas tudomány a Facebookon.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Iszm%C3%A1il_marokk%C3%B3i_szult%C3%A1n
https://en.wikipedia.org/wiki/Ismail_Ibn_Sharif
Képek:
Wikipedia