Drégely várában életre kel az irodalom.
Hát az úgy volt, hogy a nyáron megcéloztuk a gyerekekkel Drégely várát. A vár (már ami maradt belőle) gyönyörű, az odavezető túra is kellemes, a helyről számos legenda kering – minden adott ahhoz, hogy egy jó kis gyerekmese szülessen belőle. Gondoltam én. De a történelem nem mindig játék és mulatság, főleg a miénk nem az – ilyen Trónok harcát meghazudtoló horrorsztorira azonban mégsem számítottam. Na de kezdjük az elején.
Drégelyvárról mindenki hallott már, aki járt iskolába. Itt volt ugyanis várkapitány Szondi György, akinek hősies önfeláldozása és a két apródja Arany János jóvoltából bevonult az örökkévalóságba. (Ha most hirtelen nem ugranak be pontosan a sorok, akkor itt elevenítheted fel a híres költeményt, ami egyáltalán nem is hosszú.)
A vár most egészen úgy néz ki, mint ahogy azt az (egy másik) török sereg elől menekülő várvédők 1663-ban hagyták, akik utolsó tettükként felrobbantották az erődítményt, nehogy azt a törökök ismét hasznosítani tudják. A vár közepén ott áll Szondi György sírja is egy emléktáblával. A helynek tényleg különleges az atmoszférája.
Lássuk akkor a történetet, amit Tinódi Lantos Sebestyén, a kor legszavahihetőbb híradósa lejegyzéséből ismerünk, ő persze nem mese formában énekelte meg (vágott, gyerekbarát változat):
És akkor a horror (tizennyolcas karika, meg minden)
A történethez hozzátartozik, hogy Ali nem minden segítség nélkül vette be azért a várat. A legenda szerint a drégelypalánki varga árulta el neki, hogy milyen titkos úton juttathatja fel a katonáit. Ali cserébe annyi aranyat ígért neki, amennyi a bőrébe belefér. A győztes csata után meg is kapta az áruló a jutalmát: Ali elevenen megnyúzatta és teletömte arannyal. Juj. Persze, tudom, hogy a Piroska és a farkas eredeti verziója is van ennyire durva, de könyörgöm, ez a valóság…
Hol van?
Drégelypalánk a fővárostól autóval alig több, mint egyórás út. Persze vonattal is el lehet oda jutni, de ebben az esetben Váctól még egy jó óra, ráadásul át is kell szállni. A kocsit a vasútállomás után, a nomádtábornál le lehet tenni, innen kb. 30-40 perces gyaloglás felfelé. A túra nem túl fárasztó, de teljesen kezdő pici gyerekeknek azért lehet, hogy sok lenne. Iskolások már bírják.
TIPP: Ne felejtsük otthon a szúnyogriasztót, mert az út alsó részén a dzsumbujban rengeteg a szúnyog (igen, még ilyenkor is).
Az ösvény a vége előtt nem sokkal kétfelé ágazik. Itt lehet választani, hogy a rövid, de meredek, vagy a hosszabb, de lankásabb úton megyünk-e. Ez igen praktikus, mert éppen, amikor már elcsüggednénk a fáradságtól, lehetőség van akár egy kis versenyzésre is. Ki ér fel előbb?
A rejtélyes alagút
Drégelypalánk határában van egy másik érdekes történelmi látnivaló is, itt található ugyanis a rejtélyes Szondy-alagút. Az alagút eredete teljes homályba vész, valószínűleg kézicsákánnyal vájták ki és feltehetően elvezethetett egészen a várig. Általában szabadon látogatható, azonban készüljünk fel, hogy nincs kiépítve, ezért teljes sötétség van a belsejében! Izgi.
Drégely várának megmászását könnyen összeköthetjük a Nógrádi vár, vagy akár a Bánki tó felkeresésével is, mivel autóval nincsenek túl messze.
Még több irodalomi mű a várról: http://5mp.eu/web.php?a=dregelyvar&o=poEbHHkLJr
Kedves Tanárnő!
Örülök hogy rábukkantam az oldalára, s főként eme cikkre, hiszen imádom ezt a Bátor Magyar Hőst. De azt nem gondoltam volna, hogy elárulták…legalábbis a legenda szerint. A Dalriada nagyon szépen feldolgozta az irodalmi két verset, általuk olvastam először Szondi Györgyről. Azóta is töretlen kedvencem.
Köszönöm hogy olvashattam:
Nikoletta
Kedves Nikoletta!
Örülök, hogy segíthettem.
Tanárnő
Jaj Istenkém… hát nem nyilvánvaló, hogy a varga titka, amit elárult a pasának, az a bizonyos „rejtélyes” SZONDI ALAGÚT??? Nyilván hogy ott mentek fel a törökök a várba.. ennyi
Kedves Alex!
Valószínűleg igazad lehet. Ez mindenesetre egy nagyon durva történet.
Üdv:
Tanárnő