Hurrá,  végre jön a kirándulószezon! Jó lenne egy egészséges hétvégi program, ami összehozza a családot? Megfordult már a fejedben, hogy milyen remek dolog lehet a családdal együtt túrázni, de félsz belevágni? Összegyűjtöttünk néhány ötletet tapasztalt gyermekes túrázóktól, hogy megkönnyítsük az első lépéseket:

Együtt túrázni jó

1. Fontos a ráhangolódás

Különösen a városi túrahercegnők (hercegek) számára segíti a ráhangolódást, ha előtte együtt elmehetünk túranadrágot, túracipőt vagy akár túraszendvicsnek valót vásárolni. Nem kell feltétlenül drága dolgokra gondolni. Az elindulás is könnyebb, ha tudjuk, hogy az új szerzeményeket végre élesben is ki lehet próbálni.

2. A felnőtt, mint serpa

Általában csak annyi dolgot vigyünk magunkkal, amennyit a jelenlévő felnőttek hajlandóak cipelni. Ez vonatkozik a cuki és ezért jó ötletnek tűnő gyerekhátizsákokra és a kedvenc játékokra is (Pimpike maci megvár minket az autóban, jó? Nehogy saras legyen az úton, vagy elveszítsük…)

3. A túrabot kérdéskör

A túrabot nagyon hasznos találmány és tényleg segíti a hegymászást, különösen, ha helyesen használjuk. Lehetőleg már indulás előtt gyakoroljuk a gyermekkel, hogyan lehet a botra támaszkodva segíteni az előrejutást. Ha csak a kezében fogja és emelgeti, akkor előbb-utóbb a mi hátizsákunkban fog kikötni. Biztos, ami biztos, itt is kövessük azt az elvet, hogy annyi túrabotot vigyünk magunkkal, amennyit adott esetben a jelenlévő felnőttek hajlandóak cipelni.

Érdemes az útvonalról előre tájékozódni..
Érdemes az útvonalról előre tájékozódni…

4. Több gyerekkel könnyebb

Egy harminc négyzetméteres panellakásban nehéz ezt elképzelni, de utazni tényleg könnyebb több gyerekkel, mint egy szem unatkozó csemetével. Érdemes próbálkozni a kis barátokkal, barátnőkkel, szomszédokkal, hasonló korú rokon gyerekekkel: jó esély van rá, hogy már az úton is elszórakoztatják egymást. Arról nem is beszélve, hogy más gyerekek jelenléte általában motiválóan hat az emelkedőkön is, hiszen a legtöbb gyerekben buzog a versenyszellem. Még egy gondolat: főleg a hosszabb utakon lehetőség szerint törekedjünk a páros gyerekszámra…

5. Fényképezzünk!

Hagyjuk a gyereket is fényképezni! Ha van lehetőségünk beszerezni egy kisebb kompakt fényképezőgépet, akkor azt érdemes rábízni a gyerekre. Már az egész kicsik is szívesen kattintgatnak, a kamaszok pedig meg is oszthatják a neten a menő művészi képeket. Később vicces lesz visszanézni a műveket és felidézni az emlékeket.

Hagyjuk a gyereket is fényképezni
Hagyjuk a gyereket is fényképezni!

6. Ismerd az ellenségeidet!

A boldog gyerekes kirándulás és a kellemes élmények két fő ellensége az alacsony vércukorszint és az unalom. A fáradság, a sérülések és a szúnyogok csak ez után jönnek.

7. Nagyon gyakran megállni, nagyon gyakran enni

Vigyázat, egyes számú ellenség! Nem szégyen nagyon gyakran – akár 5-10 percenként is – megállni a nagyobb emelkedőkön. A kicsiknek sokszor elég 3-5 perc pihenő, pár korty víz vagy egy alma és már mehetünk is tovább. Egyébként is igyekezzünk legalább háromóránként tartalmasan étkezni. Ez a módszer sokkal jobb, mint a nyűgösködés és idegeskedés. Éhgyomorra ne próbáljunk meg gyerekkel túrázni, könnyen sírás lehet a vége.

8. Tartalék mese vészhelyzetre

Küzdj a kettesszámú fő ellenség ellen! Vannak olyan remek blogok, amik tájegységenként összegyűjtenek érdekes meséket és történeteket (ja nem, ilyen csak egy van 🙂 ), használjuk ki! Persze más mesék, vagy akár az iskolai töritudásunkból megmaradt történetek is jó unaloműzők lehetnek az üresjáratokban.

9. Mozgalmi dalok

Persze, én is jobban szeretem teljes csendben járni az erdőt és meglesni a vadon élő állatokat. A valóság azonban az, hogy ha non-stop csacsogó kisgyerekekkel túrázunk, nincs az a vadállat, aki a közelünkbe merészkedne. Viszont a mindenféle gyerekdalok összetartják a csapatot, új energiát adnak és segítenek kitartani a célig.

Vadállat az erdőben
Vadállat az erdőben

10. Szúnyogriasztó, naptej, sapka

A nyáron bevált kellékeket ősszel és tavasszal se hagyd otthon!

11. A jó öltözék fél siker

A megfelelő ruházat és az állandó öltözés-vetkőzés nagyban növeli a család komfortérzetét. Emelkedőn fölfelé gyakran vetkőzünk pólóra, míg ha megállunk pihenni, akkor akár a dzseki is jól jöhet. Ne sajnáljuk az öltözésre az időt!

Ha már a ruháknál tartunk: a megfelelő nadrág életbevágó! Erdőbe mindenképpen hosszúnadrágban menjünk, ugyanis az a szúnyogok és kullancsok mellett a szúrós növényzettől is megvéd. A túranadrág nagyon praktikus, mert melegben levehető a szára, viszont elég borsos az ára. A farmerben túrázásnak is vannak rajongói, de nehezen szárad; a macinaci viszont biztosan nem jó, mert beleragadnak a növények. Lehetőleg olyan nadrágot válasszunk, amit vészhelyzetben gyorsan le lehet tolni 🙂

A jó öltözék fél siker
A jó öltözék fél siker

12. Fokozatosság

Legyünk türelmesek magunkkal és a gyermekkel is: ha a szemed fénye eddig legfeljebb a játszótérig vagy a bevásárlóközpontig túrázott el, akkor ne a Téli Mátra teljesítménytúrával kezdjétek (remek lájtos kirándulásötlet itt). A lényeg a pozitív élmény!

Én azt mondom, hogy nem kell félni…

Ti is szoktatok gyerekkel túrázni? Élményeiteket megoszthatjátok itt, a Facebook-on vagy e-mailben: tanarnoblogja(kukac)gmail.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .