Kié volt az első magyar nyelvű honlap – és más érdekességek.
A BuzzFeeden akadtam egy internettörténeti írásra és ez adta az ötletet, hogy egy kicsit utána nézzek a magyar internet kezdeteinek is. Ha van tudomásotok még több elsőről, kérem írjátok meg, érdekel.
Az első YouTube videó
Jawed Karim, a YouTube egyik társalapítója töltötte fel az első klippet a videó megosztóra 2005. április 23-án. A pár másodperces felvétel címe: Én az állatkertben (Me at the zoo) és arról szól, hogy az elefántoknak nagyon nagy ormányuk van. Ettől függetlenül már 30.000.000-an látták, ami valószínűleg azért van, mert az emberek szeretnek muzeális értékeket nézegetni.
Sajnos semmilyen nyomot nem találtam arról, hogy mi lehetett az első magyar nyelvű videó a YouTube-on. Valószínűleg senki sem tudja. 🙁
Az első magyar önkormányzati weboldal
Az első városi weboldalt Csorna város készítette és már egész profinak mondható.

Az első kép a neten
Amikor a Les Horribles Cernettes rock együttes 1992-ben felkérést kapott Tim Berners-Lee-től, hogy vegyenek részt egy CERN projektben, még nem sejthették, hogy az ő fényképük lesz majd az első internetre feltöltött kép.

Tim Berners-Lee-t ma a World Wide Web (www) alapítójaként és a HTML kifejlesztőjeként tiszteljük. Jelenleg egy óriási konzorcium vezetője, ami az internet minőségének javításával foglalkozik.
Az első magyar kereső
Az első magyar nyelvű kereső Heuréka néven indult 1997-ben és ma már sajnos híre-hamva sincs. Én olyan öreg vagyok, hogy simán emlékszem rá. 🙂

Kép forrása itt.
Az első Instagram kép
Kevin Systrom, az Instagram egyik alapítója egy mexikói gyorsétterem előtt készítette ezt a felvételt, ami később az első instás fotó lett.

Az első weblap
Tim Berners-Lee-nek a world wide web kifejlesztésekor támadt az ötlete, hogy hasznos lenne egyetlen helyen összegyűjteni az internet használatát segítő információkat. Így született meg az első weboldal, ami viszont még igen távol áll a mai kacsalábon forgó Flash csodáktól.

Az első magyar honlap
A történelem első magyar honlapját ki más is készítette volna, mint a Budapesti Műszaki Egyetem. A http://www.fsz.bme.hu ma is él és virul, de már inkább csak nosztalgikus célokat szolgál.

Az első .com regisztráció
Az első .com-os honlapot 1985-ben regisztrálta egy amerikai számítógépgyártó cég symbolics.com címen. Bár a cég régen megszűnt, a honlap ma is él, a nyitólapon látható ablakokra kattintva mindenféle érdekes adatot olvashatunk az internet fejlődéséről.

Az első magyar domain regisztráció
Az első .hu regisztráció ehhez képest viszonylag későn, 1991. október 7-én lett bejegyezve. A sztaki.hu a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének honlapja a mai napig működik.

Az első eBayen eladott tárgy
1995-ben az eBayt még AuctionWebnek hívták, amikor próbaképpen ezt a hibás lézertollat kínálták eladásra a cég tulajdonosai. Mindenki legnagyobb meglepetésére a toll hamarosan el is kelt 14,83 $-ért. És hogy ki vette meg? Egy hibás lézertollakat gyűjtő gyűjtő.

Az első e-mail
Ray Tomlinson, az e-mail és a @ feltalálója 1971-ben több elektronikus üzenetet is küldött saját magának az egyik számítógépéről a másikra. Sajnos hősünk nem volt tisztában a tudománytörténeti pillanat jelentőségével, ezért nem is jegyezte meg az e-mailek tartalmát. Nagy valószínűséggel valami ilyesmi állhatott bennük:

És hogy kié volt az első Facebook profil? Ez nem is lehet kérdés…

Szereted a tudományos érdekességeket? Csatlakozz hozzánk a Facebookon.
Magyar netes elsők forrása:
http://webisztan.blog.hu/2010/03/09/kik_mik_voltak_az_elsok_a_magyar_weben