A török várkapitány, akit bálványoztak a magyar huszárok. És mindezt úgy, hogy a német császár volt a keresztapja. Élni tudni kell!
Hát, Csonka bég sem panaszkodhatott arra, hogy unalmas időkben élt volna, kedves Tanítványaim. A kis Mehmet Çolak a mai Bosznia területén született 400 évvel ezelőtt, ahol ősei valaha keresztényként tengették napjaikat. Azonban a Török Birodalom előretörésével a család úgy találta, hogy mindenkinek jobb lesz, ha a békesség kedvéért ők is muzulmán hitre térnek. Mehmet tehát már hithű muzulmánként látta meg a napvilágot és a kezdetektől fogva sejteni lehetett, hogy óriási karrier vár rá. Ha másért nem, hát azért, mert rokonai négyévesen a távoli és egzotikus Magyarországra küldték tanulni.
Csonka bég ígéretes karrierje
A tehetséges gyereket rögtön pártfogásába vette a budai pasa és Mehmet hamarosan kisebb hírnevet szerzett magának remek lovagló és kardforgató képességeivel. Az új hazáját is hamar megkedvelte, szpáhiként nem csak a háborúkban jeleskedett, hanem Vác környékén saját faluja és „magyar módra” kialakított takaros gazdasága is volt szőlővel, mindennel. Mi kell még? Bár a bal kézfejét elvesztette a sok csata valamelyikében, Csonka bég nyert cserébe egy szép fiatal feleséget, egy vasgyúró kisfiút és a ranglétra következő fokán már a Nógrádi vár kapitánysága is megtalálta. Egy rövid történelmi pillanatig minden tökéletesnek látszott.

De. A 17. századi Magyarországon mindenki érezte a változás szelét. Az ország maradványaiért a felszínen is dúltak a Habsburgok és a törökök közti fegyveres harcok, a háttérben viszont, ha lehet még hevesebb politikai csatározások zajlottak. A törökök és a magyarok között is köztiszteletnek örvendő, és mindkét nyelvet remekül beszélő Csonka bég a diplomáciai tárgyalások sűrűjében találta magát és kiválóan alkalmasnak is bizonyult a feladatra. Mehmet komolyan összebarátkozott a nagy hatalmú Thököly Imrével és mélyen meg volt róla győződve, hogy a magyarok és a törökök egymás baráti támogatásával majd egyszer s mindenkorra kiűzik a gonosz Habsburgokat a sokat szenvedett muzulmán-barát országból (ez lenne Magyarország, ugye).
Árulás, háború és 🙁
Képzelhetitek Csonka bég csalódottságát kedves Tanítványaim, amikor szembesült vele, hogy a török-magyar közös paradicsomból bizony mégsem lesz semmi. Így amikor már szorult a hurok az Oszmán Birodalom nyaka körül, Csonka bég is behúzódott Budára, hogy régi pártfogója, a budai pasa segítségére siessen a mindent eldöntő ostrom során, amíg csak végleg menthetetlenné nem vált a helyzet.
Mehmed szerencséjére jól ismerte a magyar szokásjogot és tudta, hogy ha a magyaroknak adja meg magát, akkor egyenesen a király fogságába kerül – és abban a pillanatban ez látszott a legokosabb megoldásnak.

Egy új élet
A legtöbb történetben eljön az a pont, amikor nem tudni, hogyan lesz ebből az összeomlásból valaha még happy end. Csonka bég életében ez volt az a pillanat. Nem elég, hogy Buda ostromakor súlyosan megsebesült és az ellenség fogságába esett, de imádott feleségét és pici fiát is elszakították tőle.
A következő pár év kemény volt hősünk számára az ellenséges birodalomban család nélkül, pénz nélkül, föld nélkül. Szerencsére, ha lassan is, de ismét fordult a történelem kereke. A spanyol örökösödési háború kirobbanásával ugyanis hirtelen ismét szükség lett minden kardforgatáshoz és a katonai tudományokhoz értő kézre, így Csonka bégre is újra rámosolygott a szerencse.

Visszakapta imádott családját, akikkel testületileg áttértek a keresztény hitre, és Mehmet hamarosan már két ezrednyi magyar huszár bálványozott vezetőjeként tért vissza a katonaságba. Öt évig tartott még Csonka bég dicsősége – a török birodalom után pedig immár a Habsburg birodalom is a vitéz katona lábai előtt hevert.
Érdekesség részecskék
- Csonka bég magyar becenevét arról kapta, hogy még fiatalkorában Magyarországon harcolva elvesztette a bal kézfejét. A későbbi családneve is a Csonka bég német áthallásából lett Czunkenberg.
- Csonka bég a Nógrádi vár bevételével szerzett magának hírnevet. Az ő várkapitánysága idején csapott villám a vár öregtornyába, ahol a puskaport tárolták. A tapasztalt kapitány tudta, hogy nem érdemes a romok eltakarítására költeni, inkább elhagyta a Nógrádi várat, amit nem is használtak többé hadászati célokra.
- Csonka bég és családja tíz évvel az elfogásuk után tért keresztény hitre. Ez nem ment túl nehezen, mivel a korabeli muzulmán szokásokkal ellentétben Mehmednek csak egy felesége volt. A nála 21 évvel fiatalabb híresen szép asszonyt Csonka bég saját elmondása szerint igen nagyon szerette.

- Amíg ismét be nem indult a családfő karrierje, a Czunkenberg família vagyontalannak számított. Még a gyermek Ferenc taníttatását is a császári udvar állta.
- Báró Czunkenberg Ferencből apja nyomdokain haladva szintén elismert huszárkapitány vált. Sajnos az alezredesi rangig jutó Ferencnek nem született gyermeke, így a vagyona visszaszállt a kincstárra. A végakarata szerint Bécsújhelyen templomot építettek a hagyatékából, itt a mai napig megemlékeznek a rövid életű Czunkenberg család történetéről.
Ha tetszett az írás, gyere a Facebookra!
Forrás:
és már nem is emlékszem, annyi mindent összeolvastam róla
Nagyon köszönöm a története, kedves Tanárnő! Akkor, Mark Zuckenberg csak névrokon.
Csonka bég török nevének kezdőhangja egy cs, s így írandó Mehmet Çolak. a farkinca nélküli c ejtése dzs.
üdvözlettel
Kedves youhajda!
Köszönöm az infót. Mindjárt keresek is ilyen karaktert a billentyűzetemen.
Üdv
Tanárnő