Ha megvolt már a visegrádi fellegvár és nem vágytok a turisták hadára, akkor érdemes kirándulást tenni egyik legrégebbi kővárunk, a nógrádi vár romjaihoz is. A bánki tóval kiegészítve egész napos programot kínál a környék a legkisebbektől a legnagyobbakig.
Nógrád község Budapesttől kevesebb, mint egyórányi autózással érhető el. Nógrád megye névadó települése és valamikori hadászati központja ma már leginkább egy álmos kis falu képét mutatja. Már messziről felismerhetők azonban az ezeréves vár romjai a villámcsapásban felrobbant öregtorony maradványával.
Ha szükség van rá, már az autóutat megkönnyíthetjük a nógrádi vár szelleméről szóló mesével, de még jobb, ha a mesét közvetlenül az öregtorony tövében egy pokrócon hallgatjuk meg:
TIPP: Érdemes a nógrádi kirándulást ebédidőre időzíteni. A parkolóban a várral szemben állva jobb kézről található egy modern, budapesti árakkal operáló étterem. Ide ne menjünk be. Ha azonban balra nézünk, akkor egy lepusztultnak tűnő falusi vendéglőt találunk: meglepő, de itt érdemes ebédelni. Háromféle gulyásleves és többféle pörkölt is kapható, ez utóbbiak 1300 Ft alatt. Az olyan úri huncutságok, mint a rántott sajt, már borsosabb árúak (kb. 1600 Ft), de a gyerekek a marhapörköltet is simán befalták. Külön grátisz a hamisítatlan magyar falusi atmoszféra és a kedves kiszolgálás.
Ha több időt szeretnénk tölteni a községben, akkor meglátogathatjuk a vártól kb. ötperces sétára lévő katolikus templomot is. Ha láttunk már Grassalkovich Antal által építtetett templomot, akkor fel fogjuk ismerni a jellegzetes stílusjegyeket. Grassalkovich Nógrád vármegye főispánja is volt, a templom mellett pedig még az elmaradhatatlan kedvenc vadgesztenyefáit is megtaláljuk.
A faluban ezen kívül van még honismereti ház, amelyben a helyi szlovákság használati tárgyait láthatjuk (előzetes bejelentkezés szükséges: 06-35/362-210).
A Szondi utca és a Sallai utca sarkán pedig a török időkben feltárt forrásvizet is megkóstolhatjuk.
TIPP: Nógrád környéke telis-tele van bodzával, így a kirándulást akár családi bodzaszedéssel is kombinálhatjuk.
Felkeltette az érdeklődésedet a titokzatos Csonka bég? Nekem igen, ezért utána néztem, ki is volt ő:
Csonka bég igaz története Mehmed Colak, vagyis Csonka bég a mai Bosznia területén született és négyévesen került Budára, a budai pasa udvarába. Hamar megtanult magyarul és a kardforgatásban is korán tehetséget mutatott. Kezét is egy csatában vesztette el, innen a magyar neve: Csonka bég. Mivel igen kedvelte a magyarokat és mindig emberségesen bánt velük, gyakran folytatott velük béketárgyalásokat is. Nem titkolt célja az volt, hogy a törökök és a magyarok összefogjanak a német császár ellen és nagyon csalódott volt, amikor a magyar urak végül inkább a németekkel szövetkeztek. A nógrádi vár feladása (erről bővebben a mesében olvashatsz) után 1686-ban Buda visszafoglalásakor fogságba esett. Mivel jól ismerte a magyar szokásjogot, ezért a magyaroknak adta meg magát, így közvetlenül Lipót császár személyes fogságába került az akkor kilencéves fiával együtt. Amikor látta Csonka bég, hogy a törököt végleg kiűzték Magyarországról, tíz évvel az elfogása után keresztény hitre tért. Ez nem volt túl nehéz, mivel egyrészt a németek és a magyarok is elismerték vitézségét, másrészt az akkori törtök szokásokkal ellentétben csak egy felesége volt. A németek a magyar nevét kifacsarva Czunkenbergnek nevezték. Sokat vitézkedett ezután Czunkenberg Lipót még a császári seregben, ahol is egy huszárezred kapitánya lett. Katonai pályáját fia is követte immár Czunkenberg Ferenc néven, aki vitézségéért még bárói rangot is kapott. És hogy miért nem találkozunk Czunkenbergekkel a mai Németországban? Sajnos Ferenc fiatalon, utódok nélkül halt meg, de a végrendelete alapján épített templom Bécsújhelyen a mai napig megtekinthető.
|